Elementy drewniane 2D
Wstaw element
Polecenie służy do rysowania elementów drewnianych w przekrojach poprzecznych z przodu i z tyłu oraz w 4 widokach bocznych. Poza obrysem elementu o zadanych wymiarach, mogą być tworzone w sposób automatyczny dodatkowe elementy:
- Osie w przekroju poprzecznym i podłużnym
- Opis elementu na odnośniku
- Linie wymiarowe elementu
Utworzenie bloku CADa ze wszystkich rysowanych elementów (ułatwia to przesuwanie całej grupy linii i wymiarów, gdyż przy zaznaczaniu przekroju wystarczy wskazać tylko jeden dowolny element należący do bloku, reszta elementów zostaje równocześnie wybrana i wszystkie wybrane elementy podlegają działaniu polecenia CAD). W przypadku potrzeby edycji któregoś z elementów bloku należy rozbić blok poleceniem CAD.
Przygotowane są procedury do rysowania elementów:
- Belka jednoelementowa
- Belka łączona do długości 2 elementowa
- Belka teowa
- Belka dwuteowa
- Belka dwugałęziowa z przekładkami - dwuteowa typ 2
- Belka dwugałęziowa z przekładkami - typ 3
- Przekrój skrzynkowy - typ 4
- Przekrój skrzynkowy - typ 5
Obszar Dane dodatkowe służy do określania:
Klasa drewna – należy określić klasę drewna. Informacja ta zostanie dopisana do opisu przekroju w sposób niewidoczny na rysunku, jednak będzie umieszczona w zestawieniach elementów.
Blok
Wybranie poprzez „kliknięcie” tej opcji spowoduje automatyczne tworzenie bloku CAD’a z elementów przekroju, wymiarów, kreskowania i osi (o ile zostaną wybrane do narysowania). Opis nie stanowi elementu bloku. Aby edytować tak powstały blok należy go rozbić poleceniem z programu CAD. Jeżeli blok nie zostanie utworzony to elementy podlegają bezpośredniej edycji poleceniami systemu CAD lub BiK’a. Sposób wykorzystania obiektu typu blok nie jest przedmiotem niniejszego opisu a zalety i wady jego stosowania znane są wszystkim użytkownikom systemów CAD.
Osie
Ta opcja umożliwia automatyczne rysowanie osi symetrii dla wybranych przekrojów we wskazanych widokach. Linie osiowe umieszczone są na odrębnych warstwach a ich skala dobrana jest tak, by były czytelne na wydrukach.
Opisy
Wybranie opcji spowoduje automatyczne opisanie elementu w sposób typowy dla programu.
Wym.
Tworzenie łańcuchów wymiarów dla wybranego przekroju i widoku elementu. Rysowane wymiary są obiektami typu „wymiar”, ze wszystkimi cechami, jak w programie CAD. Styl wymiarowania określony jest w oknie BiK-Parametry, wysokość czcionek dobierana automatycznie do skali rysunku na wydruku i jednostek rysunku.
Obszar Kreskowanie służy do zmiany kierunku kreskowania elementów pojedynczych. Przydatne przy tworzeniu przekrojów złożonych lub dorysowywaniu elementu do już istniejących innych elementów przekrojów technicznych rysunku konstrukcyjnego, które są już zakreskowane. Kąt kreskowania jest stały i wynosi 45 stopni.
Przykład wstawiania przekroju elementu drewnianego
Przyjmiemy przekrój składający się z dwóch elementów drewnianych jeden o grubości 12 cm, drugi o grubości 8 cm i wysokości 25, klasie drewna K21. Element ma być opisany, zwymiarowany i powinien posiadać zaznaczony środek symetrii. Tak zdefiniowany element narysujemy w przekroju (widok „z przodu”), w przekroju odwróconym (widok „z tyłu”), widoku prawym i dolnym. Dane o przekroju umieścimy w punkcie informacyjny
Uruchamia się okno dialogowe w którym w odpowiednich polach wprowadzamy dane: najpierw – rodzaj przekroju, potem widok elementu, potem dane o przekroju lub dane dodatkowe.
Wybranie polecenia Kreśl powoduje przejście programu do wprowadzenia kolejnych danych, a w linii poleceń wyświetlone zostaną dodatkowe pytania:
Podaj naddatek długości [cm] / Zmierz <0>:
Długość elementu została wprowadzona w oknie dialogowym, teraz możemy jeszcze dodatkowo wydłużyć element. Można wprowadzić w linii poleceń bezpośrednio wartość numeryczną (pisząc ją z klawiatury w [cm]) lub Zmierzyć (tzn. wskazać na rysunku poprzez podanie dwóch punktów początkowego i końcowego), wskazana w ten sposób odległość zostanie przyjęta jako wydłużenie elementu. Domyślną wartością wydłużenia jest 0. Tak więc nie wprowadzając naddatku wystarczy nacisnąć Enter i program przejdzie do następnego pytania.
Podaj punkt wstawienia:
Wskazujemy na rysunku punkt w którym ma być umieszczony środek symetrii przekroju.
Podaj kąt obrotu <0>:
Wskazujemy dowolny punkt względem środka symetrii (jest on również środkiem obrotu), który określa kąt obrotu rysowanego przekroju. Na ekranie widać zaznaczony liniami przerywanymi wstawiony przekrój dla kąta obrotu 0 a poruszając myszką widzimy dodatkowo przekrój przy wskazanym kącie obrotu. „Kliknięcie” myszką (wybranie punktu na rysunku) określa kąt obrotu i rysuje przekrój obrócony o ten właśnie kąt. Można też podać wartość kąta z klawiatury. Dla przekrojów nie obróconych wystarczy nacisnąć klawisz Enter lub Space ponieważ domyślna wartość kąta obrotu wynosi 0 stopni.
Podaj liczbę sztuk <1>
Podajemy liczbę sztuk występowania elementu, informacja przydatna przy generowaniu zestawienia elementów przez program BiK.
Jeżeli w informacjach dodatkowych zaznaczyliśmy opisywanie elementów, to na ekranie zostanie teraz wyświetlone okno Opisu elementów.
W oknie tym definiujemy rodzaj zakończenia odnośnika i rodzaj opisu:
- Pełny - (aktualnie wskazany) zawiera szczegółowy opis elementów wraz z numerem pozycji potrzebnym do zestawień. Właśnie z tych opisów korzystają procedury generujące zestawienia elementów w BiK’u.
uwaga
Edycja opisu nie powoduje aktualizacji informacji w zestawieniach.
- Uproszczony – rysowany jest tylko numer elementu. Informacje o tym elemencie nie są brane do zestawień oraz elementy te nie są dodawane do całkowitej liczby elementów występujących w rysunku.
Takie założenia pozwalają na:- Umieszczenie definicji elementu tylko w jednym miejscu (łatwość edycji i uniknięcie błędów podczas wprowadzania zmian)
- Zwiększenie przejrzystości rysunku
Wskaż przesunięcie:
Program proponuje podanie dodatkowego przesunięcia elementu. Jest to bardzo wygodna funkcja, ponieważ pozwala na określenie nowego punktu zaczepienia elementu a przez to umożliwia precyzyjne dosunięcie do innych elementów rysunku.
Po zakończeniu działania procedury na ekranie będzie widoczne:
Jak widać na powyższym rysunku wymiary poziome nałożyły się. Sytuacja taka jest możliwa, gdyż procedury automatycznego wymiarowania nie są przygotowane do usuwania tak drobnych błędów. Poprawienie położenia liczby wymiarowej z pierwszego wymiaru jest bardzo proste i trwa około 2 sekund. Wystarczy „kliknąć” na pierwszy wymiar, następnie przesunąć kursor na uchwyt liczby wymiarowej „kliknąć” i przesunąć (ciągle trzymając) na docelowe miejsce.
Na zakończenie naciskamy klawisz Esc (2 razy) w celu „odznaczenia” uchwytów i na rysunku pozostaje efekt:
Można również przesunąć opis elementu bliżej przekroju. W tym celu skorzystamy z funkcji programu CAD rozciągnij. Po wybraniu polecenia, zaznaczamy punkty 1 i 2 jak na rysunku:
Następnie wskazujemy punkty 3 oraz miejsce w którym chcemy umieścić opis np. punkt 4:
Na rysunku będzie widać poprawioną lokalizację opisu.
Widok boczny przekroju wstawimy do rysunku jako widok prawy i bez opisu elementu. Wybieramy polecenie (jak poprzednio) i zaznaczamy widok prawy a następnie polecenie Kreśl.
Odpowiadamy na pytania w linii poleceń programu:
Podaj długość [cm]/Zmierz <200>:
Możemy ponownie określić długość elementu poprzez wprowadzenie wartości z klawiatury lub wskazanie na rysunku. Domyślną wartością jest wartość zdefiniowana w oknie dialogowym 200. Jeżeli nie chcemy jej zmieniać to wystarczy nacisnąć klawisz Enter lub Space, a program zapyta o punkt wstawienia, kąt obrotu, naddatki i narysuje widok boczny elementu.